اظهارنامه مالیاتی

از زندگی و کار در اروپا

چه کسانی موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشند؟

تقریبا بیش از نصف کارمندان آلمان و تمام افرادی که شغل آزاد دارند موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشند و بقیه افراد نیز مخطار به ارائه اظهارنامه می باشند. ولی در اکثرموارد ارئه اظهارنامه توصیه می شود.

کارمندان آلمان که یکی از شرایط زیر شامل آنها شود موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی می باشند:

زوج هایی که هر دو مشغول به کار می باشند و یکی از آنها کلاس مالیاتی 5 و یا 6 داشته باشد.

در سیستم الکترونیکی مالیاتی (ELStAM) از پیش رقمی برای مخارج معاف از مالیات تعیین شده باشد.

کارمندانی که درآمد دیگری (بیشتر از 410 یورو در سال) مانند دریافت اجاره، کاره جانبی ، درآمد از طریق سرمایه گذاری و یا درآمد از هر طریق دیگر به غیر کار اصلی خود دارند.

کسانی که محل زندگی آنها در آلمان نیست ولی کار آنها در آلمان می باشد.

کارمندانی که حقوق خود را ازچند موسسه دریافت می کنند.

کارمندانی که جبران خسارت (Abfindung) دریافت کرده اند و کارفرمایشان قانون با کمترین کسرمالیات (günstige Fünftelregelung) را مورد استفاده قرار داده باشد.

کسانی که در سالهای قبل متضررشده باشند و در اظهارنامه مالیاتی سالهای قبل خود ارائه کرده باشند می توانند این رقم را در سالی که درآمد عایدشان شده معاف از مالیات نمایند.

افرادی که وضعیت تاهل آنها در طی سال تغییر کرده باشد.

ارئه ی اظهارنامه مالیاتی به دانشجویانی که مالیات کاری پرداخت کرده اند اکیدا توصیه می شود. موارد مربوط به معافیت مالیاتی دانشجو ها نیز در این متن ارائه شده.

آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی تا چه زمانی می باشد؟

اگر شما موظف به ارئه ی اظهارنامه مالیاتی باشید، در این صورت تا 31 مه (31. Mai) سال بعد وقت دارید که اظهارنامه خود را تحویل دهید. این زمان به دلایلی مانند فشار کاری، عدم دسترسی به مدارک و یا بیماری قابل تمدید تا 30 سپتامبر (30. September) می باشد. در صورتی که شما اظهارنامه خود را توسط مشاور مالیاتی (Steuerberater) آماده نمایید، این مهلت به 31 دسامبر (31. Dezember) افزایش می یابد.

از سال 2018 به بعد مهلت ارائه به 31 ژوئیه (31. Juli) افزایش می یابد، ولی قوانین مربوط به تاخیر در ارائه سخت گیرانه تر خواهد شد.

چه مخارجی از مالیات معاف می باشند؟

افراد مجرد با درآمد سالانه ی کمتر از 8820 یورو و افراد متاهل با درآمد سالانه ی کمتر از 17640 یورو در سال 2017 از مالیات به صورت کامل معاف هستند. افراد با درآمد بالاتر می توانند بخشی از در آمد خود را از مالیات معاف کنند. لیستی از این معافیتها در زیر آمده.

تمامی مخارجی که مربوط به کار شما می باشند از مالیات معاف می باشند. در زیر لیستی از این مخارج را می بینید:

خرید و یا شستشوی لباس کار

هزینه رفت و آمد به محل کار. 30 سنت بابت هر کیلومتر فاصله از محل کار در روز معاف از مالیات می باشد. البته در محاسبه کوتاهترین مسیر و فقط مسیر یکسو و نه رفت و برگشت محاسبه می شود.

هزینه تبلیغات و مخارج مربوط به جستجوی کار

در صورتی که شما کار خود را در خانه انجام می دهید، می توانید اجاره ی کسری از خانه که میز کارتان در آنجا قرار دارد از مالیات معاف نمایید.

هزینه مربوط به سمینار و بازآموزی

هزینه مربوط به اسباب کشی به دلیل تغییر محل کار( هزینه ی جا به جایی منزل به دلایل شغلی، مانند جا به جایی منزل از کشوری دیگر حتی ).

علاوه بر مخارج مربوط به کار مخارج زیر نیز از مالیات معاف می باشند:

هزینه مربوط به کارمزد تعمیرات در خانه

هزینه جریمه های سنگین

در صورتی که خانواده ی شما در شهر دیگری زندگی کنند وشما به دلیل کاری در شهر دیگری باشید، می توانید هزینه رفت وآمد برای دیدن خانواده خود را از مالیات معاف نمایید.

هزینه های مربوط به آماده کردن اظهارنامه مالیاتی مانند هزینه ی نرم افزار و یا هزینه ی مشاور مالیاتی


هزینه های دانشجویی نیز از مالیات معاف می باشند، مانند:

شهریه دانشگاه

کتاب و لوازم مربوط به تحصیل مانند کامپیوتر

هزینه خانه ویا خوابگاه، در صورتی که خوانواده شما در آلمان باشند و شما بتوانید ثابت کنید که به هدف تحصیل این هزینه را متحمل شده اید.

هزینه رفت و آمد برای دیدن خانواده

مخارج دوره کارشناسی فقط در همان سال قابلیت معاف شدن از مالیات را دارد، ولی مخارج مربوط به دوره ی کارشناسی ارشد و دکتری می توانند حتی بعد از اتمام دوره تحصیلی و در سالی که درآمد شما بالاتر رفته، معاف از8 مالیات شود و این به معنی برکشت پول بیشتر به حساب شماست.

البته مواردی که معاف از مالیات هستند بسیار بیشتر از موارد فوق می باشند و به این دلیل مراجعه به مشاور مالیاتی برای افراد با درآمد خیلی بالا و یا استفاده از نرم افزار برای افراد با درآمد متوسط توصیه می شود.

اظهارنامه مالیاتی به کجا باید ارائه شود؟

اظهارنامه مالیاتی باید به اداره ی امور مالیاتی (Finanzamt) محل اقامتتان تحویل داده شوند. البته امکان ارائه ی آنلاین نیز از طریق پرتال Elster نیز موجود است. بعضی از نرم افزارهایی که در نوشتن اظهارنامه مالیاتی به شما کمک می کنند نیز امکان ارسال آنلاین را دارند.

روش های پرکردن اظهارنامه مالیاتی Steuererklärung

طریق آماده کردن اظهارنامه مالیاتی بستگی به پیچیدگی و آشنایی شما به قوانین مربوطه دارد. در زیر چند روش برای شما لیست شده است:

۱- خودتون اقدام کنید

روش کلاسیک و یا به عبارتی پر کردن فرم های از پیش تعیین شده مالیاتی: این روش هیچ هزینه ای برای شما ندارد و فرم های مربوطه را می توانید از سایت اداره ی امور مالیاتی دریافت نمایید. این روش به افرادی که اطلاعات خوب در مورد روش پر کردن فرمها دارند و شرایط مالیاتیشان پیچیده نمی باشد توصیه می شود.

۱-۱ مراجعه حضوری به اداره مالیات

و دریافت برگه های اظهارنامه مالیاتی و پر کردن دستی و بعد پست کردن یا حضوری بردن برگه ها و مدارک به اداره مالیات و یا انداختن در صندوق های مخصوص اظهارنامه مالیاتی در خود ساختمان اداره مالیات(اگر داشته باشن مثلا اشتوتگارت هست از این صندوق ها) بدون هزینه

۱-۲ مراجعه به سایت elster.de

که سایت خود اداره مالیات هست و ثبت نام و تکمیل پروسه ثبت نام(بعد از ثبت نام اولیه یه کد طی ۱ یا ۲ هفته براتون پست میشه که با اون و نام کاربری وارد سایت شده و ثبت نام رو کامل میکنین در این مرحله یک فایل رو باید دانلود کنید که علاوه بر نام کاربری و کد حکم کلید ورود به محیط کاربری شما هست و هر دفعه باید این فایل رو آپلود کنید تا اجازه ورود به شما داده بشه) و پر کردن آنلاین اظهارنامه مالیاتی به زبان آلمانی بدون هزینه

۱-۳ استفاده از اپلیکیشن ها

این روش هزینه ی بسیار پایینی دارد (از 15 تا 40 یورو) و برای افراد با شرایط مالیاتی آسان تا نیمه پیچیده توصیه می شود. در حال حاضر رقابت شدیدی در بین تولید کننده های این نرم افزاها وجود دارد و روز به روز شاهد کاهش قیمت و بهبود خدمات هستیم و به این دلیل می توانیم این روش را برای شما نیز توصیه کنیم. در قسمت بعد به بررسی نرم افزارهای موجود می پردازیم.

۲- مراجعه به Steuerbrater

این روش پر هزینه ترین روش می باشد، ولی برای افراد با شرایط مالیاتی پیچیده توصیه می شود. در این روش شما می توانید اطمینان خاطر داشته باشید که بیشترین برگشت مالیاتی را دارید. Steuerbrater دفاتر خصوصی هستن و معمولا یک شخصی هست که براتون اینکارو انجام میده.

۳- مراجعه به Steuerhilfe Verein

ها که هزینه پایین تری دارن و دفاتری هستن که چندین نفر حتی به زبان های مختلف اونجا برای شما این کار رو انجام میدن

نکته ۱ : در صورتیکه خودتون اظهارنامه مالیاتی رو پر کنید وقت کمتری دارید(قبلا تا می بود ولی گویا تا جون یا جولای تمدید شده) و با مراجعه حضوری و یا سایت اداره مالیات از مهلت دقیق ارائه اظهارنامه مطلع بشید

نکته ۲: در صورتیکه به شخص یا دفاتر برای پر کردن اظهارنامه مالیاتی مراجعه کنید مهلت اظهارنامه مالیاتی بیشتر میشه براتون( تا سپتامبر گویا دقیق یادم نیست)

نکته ۳: در صورتیکه خودتون پر میکنید از طریق سایت یا دستی باید مدارک ضمیمه مثل فاکتور خاصی رو باید پست کنید براشون

نکته ۴: همه اشخاصی که اول وارد آلمان شدن و برای اولین بار ملده میکنن کد مالیاتی براشون ارسال میشه که با شماره مالیاتی فرق داره و با اولین باری که اظهارنامه مالیاتی ارائه میشه این شماره مالیاتی که به اطلاعات کامل شما در سیستم اختصاص داده شده بهتون داده میشه

نکته ۵: در صورتیکه از شخص یا دفاتر برای اظهارنامه مالیاتی استفاده کنید میتونید در اظهارنامه مالیاتی سال بعد بخشی از هزینه پر کردن اظهارنامه مالیاتی رو پس بگیرید

نکته ۶ : پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی برای افرادی که حقوق ثابت میگیرن و درواقع استخدام جایی هستن و درآمد دیگه ای ندارن اجباری نیست ولی از اونجایی که مالیات گرفته شده از شما علی الحساب هست و بیشتر از اونی که باید میدادید گرفتن میتونید بخشی از پولتون رو پس بگیرید

کدام نرم افزارهای ایجاد اظهارنامه مالیاتی بهتر است؟

همانطور که در بالا هم قید شد نرم افزارهای بسیاری وجود دارد که آماده کردن اظهارنامه مالیاتی را آسان می کنند. سایت steuern.de هفت نرم افزار مالیاتی (TAXMANو QuickSteuer Deluxeو SteuerSparErklärungو SmartSteuerو   WISO Steuer-Sparbuchو STEUEReasy وQuickSteuer) را با هم مقایسه کرده و برنده ی این مقایسه نرم افزار SmartSteuer می باشد.

در استفاده ای که از این نرم افزار داشتیم، ما هم می توانیم این انتخاب را تایید کنیم از جمله مزایای این نرم افزارآنلاین بودن آن می باشد و شما نیاز به نصب برنامه در کامپیوتر خود ندارید. این نرم افزار اظهارنامه مالیاتی شما را به صورت آنلاین به اداره ی مالیاتی محل زندگی تان ارسال می نمایید. استفاده از این نرم افزار بسیار آسان است و توصیه های خوبی برای افزایش سهم مبالغ معاف از مالیات می کند. مزیت دیگر این نرم افزار در آن است که شما می توانید به صورت رایگان آن را استفاده کنید و مقدار قابل برگشت از مالیاتتان را ببینید و در صورتی که واقعا از نرم افزار راضی بودید و قصد ارسال اظهارنامه مالیاتی را کردید هزینه ی آن را پرداخت می کنید. قیمت بسته ی استاندارد این نرم افزار فقط 15 یورو می باشد.

پرسش و پاسخ

سوالهای مرتبط را در تالار گفتگو، بخش مالیت بپرسید