مهد کودک

از زندگی و کار در اروپا

در المان بچه ها از بدو تولد تا سن هفت سالگی ، می تونند مهدکودک بروند،و البته بعد از هفت سالگی بنا به شرایط بعصی بچه ها (مثل شاغل بودن والدین ۔۔۔۔) مکانهای وجوددارد که بچه ها می تونند در انجا مراقبت و نگهداری شوند

انواع مهدکودک در آلمان

مهد کودک ها در المان به سه دسته تقسیم می شوند.

  • از بدو تولد تا سه سالگی Kinder krippen
  • دسته دوم برای بچه های سه تا هفت سال می باشد Kindergärten
  • گروه سوم برای بچه های بزرگتر که بعد از مدرسه نیاز به مراقبت دارند Kinder hort

ناگفته نماند مراکزی هم وجود دارد که هر دو گروه رو همزمان پوشش میدهند و این برای خانواده های که بیشتر از یک فرزند دارند ،که چند تا مزیت دارد یکی اینکه همه فرزندانشان یک جا ثبت نام میشوند،دوم در هزینه رفت و امد و وقت صرفه جویی میشود۔

در المان دو نوع مهدکودک وجود دارد:

  • مهد کودک های خصوصی
  • مهد کودک های دولتی

که خوب همانطور که از اسمش پیداست خصوصی ها گرونتر هستند۔ هر چقدر هم مهدکودک ها رایگان باشند ،شما باید هزینه تغذیه و ناهار و یکسری هزینه های جانبی رو پرداخت کنید۔

چطور باید مهدکودک برای فرزندان جستجو کنیم و ثبت نام کنیم

  1. اولین راهکار اینکه سرچ کنید و مهدکودک های نزدیک محل زندگی و منطقه تون رو پیدا کنید
  2. به اداره جوانان Jugendamt مراجعه می کنید و اونا لیستی از مهدکودک های نزدیک محل زندگی شما می دهند۔بعد از اینکه لیست مهدکودک رو گرفتید ،پیشنهاد اینکه که حتما حضوری تشریف ببرید و اکتفا به ایمیل و فرستادن مشخصات نکنید۔و اینکه اصرار کنید هر چه زودتر فرزند شما رو در لیست انتظار قرار بدهند۔

توصیه میکنم اگر هم اسم فرزندتان در لیست انتظار قرار گرفت ،به همان اکتفا نکنید و حتما هر دو هفته ای یا ماه ی یکبار حضوری به همراه فرزندتان (شیک و عطر و ادکلن زده) جهت یادآوری تشریف ببرید و حتما تاکید کنید که براتون خیلی مهم است که فرزندتان بیاد مهدکودک و هر چه زودتر زبان یاد بگیرند و اینکه شما خودتون هم خیلی علاقه مند هستید فرزندتان هر چه سریعتر زبان یاد بگیرند. بعد از تماس از طرف مهدکودک و اعلام ترمین ، شما تشریف میبرید و قرارداد با شما می بندد و شماره حساب و یک برگه معرفی نامه برای پزشک کودکان جهت یکسری ازمایش ها که برای حضور در مهدکودک این برگه سلامت الزامی می باشد ، و یکسری مدارک که ایالت به ایالت این مدارک یکسان نمی باشد۔ بعد از ارائه گواهی سلامت ترمین حضور فرزندتان اعلام می شود و روز اول تا رو پنجم بعضا با توجه به روحیات فرزندتون حضور مادر در کنار فرزند در مهدکودک چند ساعت در روز الزامی می باشد۔

اگر بنا به دلایلی فرزندتان غیبت کنند باید حتما به مهدکودک اعلام شود ،چه بسا که غیبت بدون اطلاع و هماهنگی و طولانی مدت باعث از دست دادن مهدکودک شود۔

در همه ی مهدکودک ها وعده ناهار داده می شود ،ولی بعضی از مهدکودک ها وعده ی صبحانه و عصرانه دارند که خوب قطعا هزینه جداگانه باید پرداخت شود۔و بعضی مهدکودک ها لیست میدهند که شما وعده غذایی فرزندتون رو روزانه در باکس قرارداده ،و همراه خودشون ببرند۔

نکته ی دیگر اگر جابه جای داشتید یا بنا به دلایلی دیگر نمی توانید فرزندتان رو به اون مهد کودک ببرید باید حتما به مهدکودک ایمیل بزنید و اعلام کنسلی کنید

Tagesmutter

اگر مجبور هستید كه به خاطر شغل يا تحصيل كودكتون رو به مهد بسپارید، در حالي كه مهد خالی پیدا نمیکنید، ممکنه بهتون پرستار ( Tages Mutter) معرفي ميشه. Tages Mutter (معمولا) خانومي هست كه توي خونه خودش حداكثر پنج تا بچه رو نگه ميداره و زير نظر اداره مهد كودك ها فعاليت ميكنه. در این مورد و اینکه چقدر هزینه داره و چقدرش رو دولت تقبل می‌کنه هم در ایالت خودتون سوال کنید.