سیستم آموزشی المان

از زندگی و کار در اروپا

سیستم اموزشی در المان در هر ایالت متفاوت می باشد ولی مدرسه رفتن تا کلاس دهم در تمام ایالتها اجباری می باشد و اگر فرزندتان را به مدرسه نفرستید از طریق پلیس و اداره Jugenamt پیگیری می شود و جریمه های سنگین نیز در بردارد۔

هزینه

در المان دانش آموزان معمولاً به مدارس دولتی می روند که رایگان است و فقط مبلغ کمی باید برای هزینه تهیه کپی، و یا گردش دسته‌جمعی، پرداخت شود. در مدارس خصوصی باید شهریه پرداخت شود. مدارس خصوصی معمولا توسط شرکت‌های خصوصی، کلیساها و یا انجمن‌های مختلف سازماندهی می‌شوند. این مدارس اغلب دارای یک مفهوم متمایز یا روش خاص تدریس هستند وبیشتر شان در ازای پرداخت پول ارائه خدمات می‌کنند. اگر میخواهید فرزند شما به مدرسه خصوصی برود، ابتدا باید با آنها تماس بگیرید و شرایط و الزامات آن مدرسه را بپرسید. شما می‌توانید لیست جامعی از تمام مدارس شهر خود را درباره مدارس در ایالت خود بیابید.

سن شروع مدرسه

سن شروع مدرسه میتواند بین ۵ تا ۷ سالگی متغیر باشد. این قانون شامل بچه های مهاجر هم می شود۔

سال تحصیلی

شروع سال تحصیلی در همه ایالت ها یکسان نیست و بطور سالیانه گردشی نیز می باشد. برای مثال اگر شروع سال تحصیلی در ایالتی در ۲۰۲۱ اول سپتامبر باشد در سال ۲۰۲۲ اواخر اگوست میتواند زمان شروع مدرسه در همان ایالت باشد.

و تعطیلات مدارس دو هفته در ماه پاییز دو هفته در ماه زمستان و دو هفته در ماه بهار و شش هفته در ماه تابستان می باشد ۔لازمه اینجا اشاره کنم که تعطیلات مدارس در المان ایالت به ایالت تاریخ ها فرق میکند

مراحل تحصیلی

  • primarstufe یا همان مدرسه ابتدایی
  • Sekunderstufe 1 یا همان مدرسه راهنمایی
  • Sekunderstufe 2 دبیرستان و مرحله بالاتر برای گرفتن دیپلم می باشد.

سیستم نمره دهی در المان

Benotungs system از شماره ۱ تا ۶ می باشد.

1- Sher gut خیلی خوب

2- Gut خوب

3- Befriedigend راضی کننده (معادل ۱۵-۱۴ در سیستم نمره دهی در ایران)

4- Ausreischend کافی نمره قبولی (معادل ۱۰ در سیستم نمره دهی در ایران)

5- Mangel haft نمره تک

6- Ungenugend خیلی بد

نحوه ارزیابی

در هر نیم سال تحصیلی برای هر درس دو امتحان کتبی در نظر گرفته شده است که بخاطر کرونا به یک امتحان در نیم سال تقلیل یافته بود. اما هر شاگرد هرماه نمره فعالیت کلاسی (شفاهی) از معلم خود میگیرد که مجموع میانگین نمرات کلاسی و نمرات امتحان کتبی در کارنامه شاگرد برای هر نیم سال ثبت میگردد. معمولا تاثیر کتبی و شفاهی ۵۰٪ نمره نیم سال است

هر نیم سال تحصیلی یک جلسه ملاقات با والدین دارد که والدینی که میخواهند از وضعیت تحصیلی فرزندشان یا روند پیشرفت و.. مطلع شوند با اعلام قبلی ملاقات حضوری با معلم درس مربوطه را دارند، البته در دوران کرونا این جلسات برای رعایت پروتکل های بهداشتی انلاین یا تلفنی برگزار شد.

هر کلاس یک معلم اصلی دارد که مسئول اصلی ان کلاس، رفع مشکلات و ارتباط با والدین است. بعد از گرفتن کارنامه در هر نیم سال کنفرانسی برگزار می گردد که در ان معلم اصلی گزارش عملکرد شاگردانش را به سایر معلمین و نمایندگانی از والدین شاگردان اعلام می کند.

شاگردان در بدو ورود به مدرسه جدید یک ترم تحصیلی دوره ازمایشی دارند که با توافق معلمین و مدیریت و امتیاز دهی به عملکردش میتواند به ادامه تحصیل در ان مدرسه بپردازد ویا دوره ازمایشی را با موفقیت پشت سر نگذراند و اخراج گردد

مهد کودک

پیش دبستانی

برای پیش دبستانی معمولا داخل مدارس ابتدایی باید ثبت نام کنین. و از ما گواهی تولد خواستن، گواهی واکسن های داخل المان و دفترچه زرد که پرونده پزشکی هست.

هزینه مدارس دولتی در حد سالی 20-30 یورو هست. که اگه وسط سال برین نصف این مقدار رو میگیرن و این هزینه ی وسایل و... هست که خودشون در اختیار بچه قرار میدن.

برای مراجعه به پزشک باید حتما متخصص کودکان برین. اونجا بعد از چکاپ و پر کردن فرم ها و چک کارت واکسن ایران تعیین میکنن که کودک باید واکسنی دریافت کنه یا نه و زمان و تعدادش و... اگه لازم باشه همون موقع میزنن خودشون و یا میگن فلان تاریخ بیا و در کل داخل مطب میزنن خودشون.

اگه کارت بیمه داشته باشین کل این پروسه رایگان هست. و اگه پزشک دارویی بنویسه داخل نسخه، دارو هم از داروخانه رایگان میگیرین.

مدرسه